логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 04/02/2015   Поуки - совети

agio-oros1

Види вака, ти мене ми велиш: „Што и да се случи, јас сакам да видам дека моето дете се сменило! Сакам да го видам поинаков, а потоа може и да умрам!“ Не знам дали ќе го видиш променет пред твојата смрт. Најверојатно, таа промена ќе ја гледаш од другиот свет.

Можеби, Господ сака да претрпиш до последно, и твојата желба да го видиш твојот син променет додека си жив, како што сакаш ти, нема да се оствари. Но, неговата промена ќе ја види Господ. Треба да насобереме трпение. Чекај одговор на твојата молитва. Вчера се обрати кон Бога со молба? Сега треба да се чека. До кога? Не плаши се. Кога стрелата на твојата молитва ќе стигне до „срцето“ на Господ, и Бог ќе се смислостиви над тебе, тогаш ќе го видиш резултатот. Кога ја пушти стрелата на молитвата? Вчера? Тогаш почекај, твојата стрела се вознесува кон Бога. Пред Бога не пропаѓа ниедна молитва, ниту една молитва не останува без одговор. Собирај трпение и чекај.


Некои чекаат одговор на молитвата веднаш. Ти се молиш денеска, а утре веќе чекаш да го видиш резултатот на твојата молитва? Можеби така и ќе се случи. Но ти, кога ја земаш бројаницата в раце, не чекај моментално плод на молитвата. Многумина доаѓаат на Света Гора, одат со бројаници во рацете и сакаат да го видат Бога после првото сеноќно бдение. Сакаат да ја видат нетварната светлина после првата ноќна молитва. Така не може. Потребно е многу трпение и чекање, треба сè да му се препушти на Бога, велејќи: „Господи, кога Самиот тоа ќе го посакаш, дај ми сè што е полезно за мене. А јас, ќе чекам“. „Долго време се надевав во Господа, и Он се наклони над мене и ја чу молитвата моја“ (Пс. 39,1). Господ погледна на мене, ме слушна, но пред сè, треба да се научам да чекам. Верувај ми, чекањето на Бога и Неговите ветувања, дава голема радост.

__________20140206_1671896694
Преподобeн Аммон (Аммун) Нитриjски

Знаеш колку преподобен Амон Египетски чекал, Господ да го избави од гневот? Тој секој ден го молел Бога за тоа. И знаеш колку чекал? Цели осум години. Сите тие години тој го победувал гневот, и секој ден се борел со самиот себеси, постојано молејќи се. И на осмата година му се јавил Господ и го избавил од таа страст. До осмата година, тој веќе бил блиску до очај, мислејќи: „Но, колку може? Повеќе нема да се молам. Една, две, три, четири, пет, шест, седум, веќе цели седум години трпам, чекам и ништо не се случува“. Сепак, тој решил да потрпи уште една година, и осмата година дошло избавувањето. Во неговото срце се зацарил таков мир, што никогаш повеќе не се разгневил во својот живот. Ти се гневиш? Се гневиш! И јас некогаш се гневам. Секако, не често и не многу, но сепак се гневам. И ти сакаш да доживееш такво чудо? Тогаш, од денешниот ден почни да се молиш со трпение. Моли го Бога, да го одземе од тебе гневот. Барај го тоа на секоја Литургија, и не вели: „Зошто да одам во црква, и каква полза ќе добијам од тоа?“ Постапувај така. Ако те победува гневот, секоја недела на Литургија моли Го Господ, да го скроти твојот гнев. Имаш многу сериозна причина секоја недела да одиш во храм и да се молиш: „Господи, дај ми кротост и мир душевен, да не излегувам од себеси, да не создавам во семејството угнетувачка атмосфера со својот гнев, со крици и раздразнетост, да не треперат мојата жена и деца, гледајќи ме во таква состојба, за мојата сопруга да не се вознемирува постојано заради мене. Господи, помогни ми да го победам гневот“. Моли го Бога за тоа секој ден. Знам, дека веќе си се молел за тоа. Прашуваш уште колку пати треба да се молиш за истото? Уште многу. Свети Амон, на пример, се молел осум години. А ти, колку време се молиш за тоа? Колку време го премолуваш Бога: „Господи, избави ме од таа страст“. Од гневот, од блудната страст, од пијанството, од пушењето, од крадењето, од недовербата и љубопитството, од лагата, избави ме Господи! За сè што те вознемирува, моли го Господа, а потоа чекај.


Знаеш зошто треба да чекаш, како свети Амон и другите светии? Затоа што Тој, заради Кого ти толку храбро трпиш, не е некој си „туѓ“ (случаен) Бог, но Светецот Божји, Бог од Чија уста никогаш не излегла лага. Тој секогаш останува верен на своите ветувања и постојан во Својата љубов. Еднаш, Господ ќе дојде во твоето срце и ќе ти помогне, и ти ќе станеш кроток како јагне, и нема да пламнуваш од гнев, и нема повеќе никогаш да пиеш, ќе престанеш да пушиш, и од останатите страсти ќе се избавиш, и ќе станеш нов човек. Треба да трпиш и да се молиш.

Архимандрит Андреј (Конанос)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 824
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »