38.machenici1

19042009

Скопје, 16ти јуни 2020 год.- храм на св. Јован Крстител, н. Капиштец

19042009

Светиот апостол Ерма; Светиот маченик Ермиј;

Светиот маченик Философ

(7 недела на Воскресение)

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Јован 17:1-3

19042009

На 16ти јуни 2021година, во седмата недела на Воскресение(Недела на св.Отци), кога МПЦ-ОА го прослави  споменот на Светиот апостол Ерма; Светиот маченик Ермиј; Светиот маченик Философ, во храмот на св. Јован Крстител,во скопската населба Капиштец, старешината на храмот, отец Жарко  Пејковски во сослужение на ѓагонот Игор Трпкоски отслужи Божествена Литургија . Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.По Литургијата отец произнесе празнична беседа .

 19042009

 19042009

 19042009

 Поука на денот: Старец Паисиј Светогорец
Никој не може да и наштети на човековата душа, освен самиот тој. Искушенијата што Бог ги допушта, човекот го ставаат во искушение, така што тој самиот ја проверува својата духовна зрелост и бидува принуден да се смири. Потоа, Бог му дава благодат, откако смирено и радосно ги прима искушенијата, како лек за неговата душа и тој трпеливо Го слави Бог и Му благодари. Добро е што милостивиот Бог дозволува да бидеме искушани, бидејќи ќе имавме скриени страсти и бесмислени побарувања на Судниот ден. Но, и тоа да ни го прогледаше низ прсти, дури и такви какви што сме да нe примеше во Рајот, и таму ќе создававме проблеми. Затоа допушта овде да нe стресат искушенијата, за да се очисти нашата душа со жалости и плач, та да бидеме принудени да го најдеменашиот Спасител, т.е. да прибегнеме кон Бог.

 19042009

 19042009

 19042009

19042009

19042009

 19042009

 19042009

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

3.angeli.so.truba