vozdvizenie.jpg

 
Во Лондон одбележана стогодишнината од раѓањето на Сурожскиот Митрополит Антониј

На 19 јуни годинава, во Лондон била одбележана стогодишнината од раѓањето на блаженоупокоениот Сурожски Митрополит Антониј (Блум). Според информациите од сајтот на Сурожската епархија, на 19 јуни во лондонскиот Успенски храм, во присуство на голем број верници, била отслужена Божествена Литургија со која началствувал Сурожскиот Архиепископт Јелисеј во сослужение со епархискиот викар, Архиепископот Керченски Анатолиј и свештенството од храмот.

После Литургијата бил отслужен помен на Митрополитот Антониј, а во црковната библиотека бил одржан свечен прием. Оваа, 2014 година, Сурожската епархија ќе организира низа свечености посветени на јубилејот на својот основач.

Извор: Правмир.ру

19.06.2014 год.

Преземено од: Кумановско - осоговска епархија

 

 Друго:

 Митрополит Сурожски Антониј - БОГОМИСЛИЕ И МОЛИТВА

 Хомосексуализмот е не-сместлив во христијанството