Dimche.sv.Nikita

Скопје, 28.09.2022 г.-храм на св.пророк Илија

Dimche.sv.Nikita1

На 28mи септември 2022 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Црква молитвено се прослави споменот на :

 sv.NIKITA.Banjani.jpg

+Светиот маченик Никита; Преподобен Филотеј; Светиот маченик Порфириј; Светите маченици Теодот, Асклијад и Максим; Свети Висарион, архиепископ Лариски чудотворец; Светиот новомаченик Јован Критски; Св. Јосиф, епископ Алавердски; Наоѓање на моштите на светиот Христов архиѓакон Стефан; 

 

 

 

 

 

TViTer449

 Во петнаесеттата  недела по Педесетница , на 28 ми септември  2022 година, кога светата Црква молитвено го прослави  споменот на Светиот маченик Никита, во храмот на св.пророк Илија во скопската населба Аеродром отец Димче Бојковски во сослужение на ѓаконот  отслужи Божествена  Литургија.Верниот народ се причести со Светите Христови  Тајни. На крајот на литургијата отецот произнесе празнична беседа.

 

Друго:

 3.angeli.so.truba

sv.NIKITA.Banjani.jpg