image

Богојавление - Водици во КочаниИстиот ден на 19.01.2022 год. кога Светата Православна Црква го празнува празникот Крштение на Господ Исус Христос - Богојавление - Водици,  во 12 часот на мостот на Кочанската река, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во присуство на многуброен верен православен народ и свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши Голем Богојавленски водосвет и го потопи светиот крст.

Крстот од водите на Кочанската река го извади Далибор Стојанов - Боце, кого Митрополитот г. Иларион го дарува со Свето Писмо - Библија. Бог се јави! - Навистина се јави!

 

 

 

 

https://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/82-2010-01-15-21-45/2010-01-15-21-513/1551-2021-08-02-12-32-81