3.angeli.so.truba

Скопје, 22ри октомври  2020 лето Господово-  Во храмот  на св.Петка,во  н.Црниче,

во  19-та недела по Педесетница, молитвено се прослави споменот на:

Светиот апостол Јаков  

Преподобен Андроник
и неговата сопруга Анастасија
  

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 На 22ри октомври  2020, во  19-та недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено  го прослави споменот на Светиот апостол Јаков, Преподобен Андроник и неговата сопруга Анастасија, ереј Здравко Пејковски отслужи Божествена Литургија во храмот на св. Петка, во скопската населба Црниче .Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни Во текот на Литургијата, отецот го протолкува значењето на денешното Евангелие.

 3.angeli.so.truba

, .3.angeli.so.truba

 Поука на денот

Свети Исаак Сирин

Вистината е чувството за Бога, коешто човекот го вкусува во себеси со чувството на сетилито на духовниот ум. Љубовта е плод на молитвата и таа со своето созерцание го возведува умот кон тоа ненаситно да ја посакува, кога умот без униние пребива во молитвата и човекот со умот, само во безмолвни помисли, се моли огнено и со жар. Молитвата е умртвување на похотните мисли на телесниот живот, бидејќи оној кој сесрдно се моли ист е како оној кој умира за светот. Трпеливо пребивање во молитвата за човекот значи да се откаже од самиот себе. Затоа во самоодрекувањето на душата се стекнува љубовта Божја.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал(к.т.)

 

 

Друго:

 

Божествена Литургија во храмот на св.Петка, Скопје (27.04.2018)

Божествена Литургија во храмот на св. Петка, Скопје (31.05.2019)

Божествена Литургија во храмот на св. Петка, Скопје (31.05.2019