3.angeli.so.truba

 Скопје, 31ви  август 2020 год.- храм на св.Петка, н.Црниче

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

На 31ви  август 2020 година, во двнаесетата недела по Педесетница, кога МПЦ-ОА молитвено го прослави споменот  на Преподобен Јован Рилски, свештеникот Владимир Белчовски  отслужи  Божествена Литургија во храмот на св.Петка, во скопската населба Црниче. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Поука на денот:

Старец Софрониј

Световната мудрост не може да го спаси светот. Собранијата, владите, многусложените организации на најразвиените современи држави на земјата се немоќни. Човештвото страда бескрајно. Единствен излез е да ја најдеме мудроста внатре во нас, решението да не живееме согласно земните идеи, туку, да го следиме Христа.

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)