image

Св. Јоаким Осоговски  во Крива Паланка

На 29.08.2020 година, на празникот Св. Јоаким Осоговски,  во Крива Паланка митрополитите Брегалнички г. Иларион,

Кумановско-осоговски г. Григориј и г. Јосиф богослужеа Света Литургија.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

  Тропар на светиот
Јоаким Осоговски
16 август / 29 август


Богоносен оче наш Јоакиме, си се јавил како жител на пустината, ангел во тело и чудотворец.

Откако преку пост, бдение и молитва прими небесни дарови, ти ги лекуваш болните и душите на оние што со вера ти пристапуваат.

Слава на Оној што ти дал сила, слава на Оној што те овенчал, слава на Оној што преку тебе сите ги лекува. Извор МПЦ – ОА

image

image

 

 http://tge.mk/product/sv-joakim-osogovski-vo-kriva-palanka