image

Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир

28.08.2020

На празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир, света литургија чиноначалствуваше митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на надлежниот епархиски архереј на Тетовско-гостиварската епархија, г. Јосиф.

Своја празнична беседа произнесе митрополитот г. Пимен, говорејќи за денешниот празник. На литургијата, верниот народ, кој со пост, молитва и исповед се подготвуваше во текот на Богородичниот пост, се причести со светите тајни. По литургијата беа благословени кумските лебови.

 image

 image

 image

image

 image

 image

 

 http://tge.mk/product/uspenie-na-presveta-bogoroditsa-vo-leshochkiot-manastir_1