3.angeli.so.truba
 
  Скопје, 15ти март  2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски
 
 3.angeli.so.truba
 
На 15ти март 2020 година, во  Недела на свети Григориј Палама (Втора недела на Великиот Пост), кога МПЦ-ОА молитвено го прослави  споменот на св. свш-мч. Теодот еп. Киринејски; преп. Агатон Египетски, отец Сашко Николовски во сослужение на ѓаконите Јован Пачемски и Драган Иванов  отслужи Божествена  Литургија во Соборен храм на св.Климент Охридски  во Скопје. На Литургија многубројниот верен  народ се причести со Светите Христови Тајни.


3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba
 

Голема е силата на црковната молитва!
Затоа и јас ви ја давам таквата заповед,љубени чеда мои:

Љубете го храмот Божји! Не ги пропуштајте црковните служби.
Самиот Христос ја уредил Светата Црква. Тој по своето неискажано милосрдие и долготрпение,не ја сака смртта на грешниците.
Тој никогаш нема да допушти човекот да пропадне, без претходно да не се обиде да го вразуми.
Како чедољубив отец, Господ многу се труди за нашето спасение, не усмерува кон таа цел, ги поправа нашите гревови и нè удостојува со вечни добра.
Низ Светите Тајни, Господ му проштева на грешникот и го осветува со даровите на Светиот Дух…“

 

Старец Сава Псково - Печерски

од книгата: ,,Господи Ти си мојот живот"

 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 Преминпортал (к.т.)
 
 
 
 Друго:
 
3.angeli.so.truba

 
sv.efrem.sirin2.jpg