3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

11. 03. 2020 - храм на св. Петка во населбата Црниче, во  Скопје

3.angeli.so.truba1

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

Старечник
"Говореше авва Нистерој: „Неповреден од стрелите на ненавидникот останува монахот што го љуби тихувањето; а оној што се меша со мноштво луѓе постојано е рануван.“ И уште: „Слугата што не ги врши делата што му ги дал неговиот господар нека се приготви да биде биен.“ (Лука 12, 47)"

3.angeli.so.truba

Во Неделата на Православието , кога Светата Црква молитвено  го прославува споменот на † Св. мч. Агатангел Битолски; преп. Прокопиј Декаполит ,  во  храмот на св. Петка во Скопје, отец Звонко Аговски во сослужение на ѓаконот Мартин Ѓуревски  отслужи Литургија на Претходноосветени дарови.. Бројниот  верен народ се причести со Светите  Христови Тајни.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

 Од архивата на Преминпортал:

 7.Vselenski.sobor

Pimen.sv.Petka.jpg

Blagavest.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

lit.svParaskeva.jpg

Сестринството од манастирор Успение на Пресвета Богоеродица,  во Матка, ги изработиа овие прекрасни наметки  во  Св. Петка, или како  што тие велат, ја облекоа црквата.

пп