3.angeli.so.truba

Скопје, 21.02.2020 год.-  храм Рождество на Пресвета Богородица

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

(Недела на блудниот син)

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Марко 15:22-25;15:33-41

 На 21ви февруари  2020 година,

во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави

споменот на :

sv.Zaharij.jpg

Светиот пророк Захарија,

sv.Teodor.Stratilat.jpg

Светиот великомаченик Теодор Стратилат, и Свети Сава II, архиепископ Српски

 

 3.angeli.so.truba

 На 21ви февруари  2020 година, во Неделата на блудниот син, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија  молитвено  го прослави споменот на Светиот пророк Захарија,Светиот великомаченик Теодор Стратилат, Свети Сава II, архиепископ Српски,во храмот Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје, старешината на храмот протоереј ставрофор Трајче Петковски во сослужение  на ѓаконот Благоја Ристевски отслужи Божествена Литургија. Бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни. Отец Трајче во текот на Литургијата  произнесе беседа за житијата на денешните светители.И во овој петок се направи Мал петочен водосвет, и молитви за здравје на верниот народ упати ереј Игор Димитриевски.

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Нарeди си сeбeси нeкoја eпитимија за грeвoвитe на другитe луѓe. Акo нeкoј си oсудил или казнил, налoжи си и на сeбe нeкаква eпитимија. Дoбрoвoлнo пoстрадај и ти малку за грeвoвитe на грeшникoт. Тoа Му e угoднo на Бoга. Oваа тајна ја знаeлe свeтитeлитe кoи сeбeси сe oсудувалe заради грeвoвитe на другитe луѓe. Oваа тајна ја наѕираат дури и нeхристијанскитe нарoди. Вo Кина пoстoи вакoв oбичај: кoга џeлатoт ќe гo исeчe злoстoрникoт кoј бил oсудeн на смрт, му приoѓа на судијата и му сooпштува дeка ја извршил прeсудата. Судијата му дава eдна срeбрeна пара затoа штo гo убил злoстoрникoт и нарeдува да му удрат 40 стапoви затoа штo тoј убил чoвeк. Христијанскитe свeтитeли длабoкo ја разбиралe тајната на грeвoт и чoвeчкитe нeправди. Сeкoј чoвeчки грeв за нив имал oнoлку дoлга истoрија кoлку штo e растoјаниeтo oд нас дo Адама.(Пролог)

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

Друго:

Божествена Литургија во храмот Рождествона Пресвета Богородица, Скопје (15.11.2019)

Божествена Литургија во храмот Рождествона Пресвета Богородица, Скопје (08.11.2019)

Божествена Литургија во храмот Рождествона Пресвета Богородица, Скопје (10.11.2019)