Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2019 18:36)Денес, кога го чествуваме празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, заштитниците на градот Струмица, во манастирот посветен во нивна чест, во Струмица, Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во сослужение на надлежниот Митрополит Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и викарниот Епископ Стобиски г. Јаков, отслужи Архиерејска Божествена Литургија, во присуство на многуброен верен народ, меѓу кои и претставници на државни институции. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

 

 Извор:

http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=7184

 

 

 image

 image

 image

 http://tge.mk/product/svpetnaeset-tiveriopolski-sveshtenomachenitsi