7.Vselenski.sobor

 Скопје, 31ви октомври 2019 лето Господово- Соборен храм на св.Климент Охридски на празникот на св.апостол и евангелист Лука

 7.Vselenski.sobor

  7.Vselenski.sobor

 На 31ви октомври 2019 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

 vozdvizenie.jpg

Светиот апостол и евангелист Лука

(19та недела по Педесетница)

Свето евангелие според светиот апостол Лука 10:16-21

16.     Кој ве слуша вас, Мене Ме слуша; и кој се откажува од вас, од Мене се откажува; а кој се откажува од Мене, се откажува од Оној што Ме пратил.”
17.     Се вратија, пак, седумдесетте со радост и велеа: „Господи, во Твое име и бесовите ни се покоруваат.”
18.     А Он им рече: „Го видов сатаната дека падна од небото како молња!
19.     Еве, ви давам власт да настапувате на змии и скорпии, и на секаква непријателска сила; и ништо нема да ве повреди;
20.     но не радувајте се на тоа, дека духовите ви се покоруваат, а радувајте се, што се имињата ваши напишани на небесата.”
21.     Во тој час се возрадува Исус во духот и рече: „Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата, оти си го сокрил ова од мудрите и разумните, а си го открил на простите. Така е, оти таква беше волјата Твоја.”

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

На 31ви октомври  2019, кога Светата Црква молитвено го празнува споменот на Светиот апостол и евангелист Лука , во Соборниот храм на св.Климент Охридски во Скопје, свештеникот  Стефчо Беќарски во солужение на ѓаконот Јован Пачемски отслужи Божествена Литургија. Во текот на Литургијата отецот го произнесе житието на евангелистот Лука.Бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

7.Vselenski.sobor

7.Vselenski.sobor

7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 „ Мoжe ли грeшникoт за дeсeт дeна да ги пoкаe свoитe грeвoви? Спoрeд нeизмeрнoтo Бoжјo милoсрдиe, мoжe. Вo врeмeтo на царoт Маврикиј ималo нeкoј пoзнат разбoјник вo oкoлината на Цариград. И вo oкoлината на прeстoлнината и вo самата прeстoлнина владeeл страв и трeпeт oд нeгo. Тoгаш царoт Маврикиј му испратил крст вo знак на вeра дeка нeма ништo да му направи акo сe прeдадe. Разбoјникoт гo примил крстoт и сe прeдал. Кoга дoшoл
вo Цариград, тoј паднал на кoлeна прeд царoт и мoлeл за oпрoстувањe. Царoт гo oдржал збoрoт, гo пoмилувал и гo пуштил на слoбoда.“ (Пролог)

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 Преминпортал(к.т.)

 

 Друго: