На 11ти септември  2019 година, во дванаесетата недела по Педесетница,кога Светата Црква молитвено го прославува споменот Отсекување на главата на св.Јован Лрстител, овој храм на св.вмч. Димитриј, во Скопје, каде фреските и понатаму сведочат за присуството на дарот на Светиот Дух,  отец Томе Атанасовски во сослужение на ѓаконот Димитар Белчовски отслужи Божествена Литургија.Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на Литургијата отецот произнесе празнична беседа.

 

 

Друго: