Скопје, 31-ви јули 2016 год.- храм на св.вмч. Димитријј

 

Денес, кога Македонската Православна црква- Охридска архиепископија молитвено го празнува споменот на Светиот маченик Емилијан и Преподобен Памво, во храмот на св.вмч.Димитрија свештеникот Жарко Ѓоргиевски  отслужи Божествена Литургија. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 Како што оној кој на царот му принесува голем дар бива награден со љубезен поглед така и на оној кој во својата молитва има солзи големиот цар на вековите, Господ, му ги простува сите гревови и го наградува со благопријатен поглед. - Свeти Ефрем Сирин

 

 

 

 

 

 

За Преминпортал: М.М.