На 28.04.2016 година, во светиот и Велики Четврток (12 Страдални Евангелија), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со свештеници од Гостиварско архиерејско намесништво се читаа 12 -те Страдални Евангелија, во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар.