На 15.04.2016 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  V  акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Мирко Станкоски, протоереј Предраг Исаески, протоереј Томислав Јосифоски, протоереј Дарко Наумовски, протоереј Ивица Спасеноски, протоереј Жарко Мицкоски,  ереј Александар Стојаноски, ереј Марјанчо Мадевски и  ѓакон Илија Деспотовски.

 

 

 

Извор: Тетовско- гостиварска епархија

За Преминпортал: Синиша Георгиев