На 20.03.2015 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи IV Акатист кон Пресвета Богородица во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ - Тетово.

Извор: Тетовско- гостиварска епархија