IMG_5513

Во првата недела од Великиот пост кога Црквата Христова си спомнува за победата на Православието над иконоборците, настан што се случил во 9-от век, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи света Василиева Литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица, на која во ѓаконски чин беше ракоположен завршениот богослов Игор Острески. По Литургијата беше приредена свечена академија.

IMG_5515

IMG_5525

IMG_5542

IMG_5569

IMG_5573

IMG_5578

IMG_5609

IMG_5631

IMG_5632

IMG_5636

IMG_5650

IMG_5657

IMG_5662

IMG_5672

Скопска Епархија