Pimen.Dortmund.jpg

  Pimen.Dortmund1.jpg

Света Архиерејска Литургија во Дортмунд на ден 14.12.2014г.

  •  На  14-ти декември   2014 година, во дваесет и седмата   недела по Педесетница  кога Светата Црква молитвено го слави споменот на  Светиот пророк НаумСвети Филарет Милостив;  во храмот на св. Кирил и Методиј , во Дортмунд СР Германија , се   отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен.
На светата Литургија присуствуваше многу броен   верен  народ и многумина се причестија  со Светите Христови Тајни. Прекрасната беше глетката да се видат многу верници собрани околу својот Епископ.
  • Каде и да сме по светот ние сме сепак Македонци и верата треба да не оддржува во живот и сплотени заеднички.
На Св.Литургија присуствуваше и градоначалникот на општината  г.Рудигер Шмит,и потпретседателот на ЕС на Европската Епархија г.Васе Шопов од Хамбург.
 
 Pimen.Dortmund2.jpg
 
  Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 Pimen.Dortmund2.jpg
 
За Преминпортал: презвитера Анита  Пецова