Branislav.S.jpg

 Скопје, 24.11.2014 год.- Храм на св.пророк Илија во скопската населба Аеродром на празникот на Светиот великомаченик Мина vozdvizenie.jpg

Светиот великомаченик Мина

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

  •   На 24-ти ноември   2014 година, во дваесет и четвртата    недела по Педесетница,, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија  молитвено  го слави споменот на   во храмот на св. пророк Илија,  во скопската населба Аеродром, старешината на храмот свштеник Бранислав Стојанчов  во сослужение на ѓаконот Гоце Постоловски ослужи Божествена  Литургија . На Литургијата  верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На крајот на Литургијата отецот   произнесе празнична беседа.

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

 Свети Максим Исповедник

Спасителот вели: Блажени се чистите по срце, зашто тие ќе го видат Бога (Мат. 5, 8), зашто Бог е скриен во срцата на оние што веруваат во Него. Тие ќе Го видат Бога и ризниците скриени во Него, кога ќе се очистат преку љубов и воздржание и ќе Го видат толку појасно колку повеќе се исчистени.

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg

Branislav.S.jpg


 

Branislav.S.jpg

Preminportal (к.т.)