ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ 

Тропар на светите Христови
Дваесет илјади маченици во Никомидија
28 декември / 10 јануари

Staroslovenski.10.000.Nikomidiski1

Како темјан благоухан,
Црквата ги принесе молитвите,
на дваесетте илјади маченици
кон Тебе о Христе Боже,
примајќи ги нивните души во рацете Твои,
нив прослави ги, а нам по нивните свети молитви
помилуј нѐ.

Staroslovenski.10.000.Nikomidiski

 

Извор МПЦ – ОА
Манастир Свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на преподобниот отец
Теофил плачлив
29 декември / 11 јануари

Staroslovenski.SV.Teofil.plachliv

Глас 2
Дарот даруван ти од Христа Бога,
преку молитвите на Марко великиот,
те умудри да го чекаш денот Господов,
о, Теофиле свети, и твоето покајание
не беше изненадено од времето кое одминува.
Моли се и за нас солзен саду кој врлини собра,
и душа излекува со благодатта Христова.

SV.Teofil.plachliv
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот отец
Марко пештерник
29 декември / 11 јануари

Staroslovenski.SV.Marko.Peshternik

Глас 8
Верата твоја чудесна Марко свети подвижниче,
Господ ја зали со миомирисна простота,
од каде блаженство изнедри кое и мртви воскреснува
 и души обременети утешува, о, достојнославен затворениче.
Застапи се за нас ти чие видело далечини не познава,
по твоите молитви да стигнеме до Христа Бога,
избегнувајќи ги митарствата.

Staroslovenski.SV.Marko.Peshternik1
SV.Marko.Peshternik
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светиот
Христов игумен
Маркел
29 декември / 11 јануари

Staroslovenski.SV.Markel.

Глас 1
Кога светлината на очите твои дозна,
преподобен оче Маркеле,
дека не спие Оној Кој го чува Израилот,
побрза славословие на Бога да принесеш,
преку сите денови на твојот живот,
а Он Вистинскиот не ги отфрли твоите повици,
и ги запази оние, кои се застапени во твоите молитви.
Затоа и ние припаѓаме денес пред тебе и те чествуваме,
како Божји угодник, и молител за нашите души.
Staroslovenski.SV.Markel1.

SV.Markel
 
*Игумен на обителта незаспивливи


Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот
 Отец Тадеј
29 декември / 11 јануари

Staroslovenski.SV.Tadej
Глас 1
Радувај се свет исповедниче,
и пак радувај се Тадее оче наш преподобен,
кој награда за подвигот духовен доби:
за Христа и Вистината да пострадаш удостоен беше.
За нас сега моли се по твоите молитви благодат да
добиеме и секогаш Христови да останеме.

Staroslovenski.SV.Tadej1 

 SV.otec.Tadej

 

Извор МПЦ – ОА

Манастир свети Јован Претеча Слепче

Православен календар за 09/01/2021

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2021  лето Господово

Од Верскиот календар:

Stefan.Petkovden.jpg

Житие: Светите Дваесет илјади никомидиски маченици

Во времето на свирепиот цар Максимијан Херкул христијанската вера во Никомидија цветаше и се умножуваше секојдневно. Еднаш царот бавејќи се во тој град дозна за христијанското мноштво и за напредокот на Христовата Црква, па многу се огорчи и смисли план како да ги погуби сите. Тогаш се приближи празникот на Христовото Рождество, а царот дозна дека тој ден сите христијани ќе се соберат во црквата, па нареди на денот на празникот црквата да се опколи со војска и да биде запалена. Откако се собраа христијаните по полноќ и откако торжествено го започнаа својот Божествен празник, војниците ја опкружија црквата не пуштајќи никого надвор, а царски пратеник влезе во црквата и им ја објави царската заповед: или веднаш да им принесат жртва на идолите или да бидат изгорени сите. Тогаш со Божествена ревност се распали архиѓаконот и почна да го потсетува христијанското собрание на Тројцата младенци во печката Вавилонска. „Погледнете, браќа, кон жртвеникот на Господовиот олтар и разберете дека на него сега за нас се жртвуваше нашиот Господ Кој е вистински Бог; зарем ние да не ги положиме за Него нашите души на ова свето место?“ Народот се возбуди да умре за Христа, а сите огласени се крстија и се миропомазаа. Тогаш војниците ја потпалија црквата од сите страни, а христијаните, на број дваесет илјади, изгореа во пламенот воспевајќи ја славата на Бога. Пет дена по ова црквата гореше, а од неа се креваше чад со неопислив опоен мирис и на она место се покажуваше необична златозарна светлина. Така славно завршија многубројни мажи и жени, девојки и деца, примија венец на вечна слава во Царството Господово. Пострадаа и се прославија во 302 година.