По повод празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, на ден 28. 01. 2008 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештенослужители од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија. На крајот од Светата Литургија Митрополитот г. Иларион произнесе пригодна беседа и го благослови и пресече славскиот леб.

 

Извор:МПЦ