На празникот на преподобен Максим Исповедник, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Матка, Скопје. На Светата Литургија во ѓаконски чин беше ракоположен Горан Јованоски, професор во средното богословско училиште „Свети Климент Охридски“ во Скопје.