7.Vselenski.sobor

Онаму, каде богољубието налага да се ставиш во служба на ближниот, на сите да им станеш се`, се раѓа Епископот... Епископ светлоносен кој го растерува мракот на страстите и те води по патот на Љубовта...

Честито годишнина од хиротонијата во чин Епископ, возљубен Владико Свет!
Да сте ни здрав и жив, и уште долго да нè водите
по Христовиот пат!

На многаја лета! ♥️

 

 

 

Избор од фб профил на

Константин Вучковски

 

25ти ноември 2019 лето Господово

 

Друго:

Божествена Литургија во Ново Село (24.11.2019 15:20)Денес, на празникот на светиот великомаченик Мина, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и преподобен Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 

 http://www.mpc.org.mk/MPC/SE/vest.asp?id=7176