логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Денес, на празникот Воведение на Пресвета Богородица, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум излезе најновиот том „Житија на светиите“ за месец октомври, во чест и слава на Преблагословената Владичица наша Богородица и Секогашдева Марија, преку Која секој Божји дар го добиваме, и во чест на светиот отец наш Григориј Палама, заштитникот на Струмичката епархија, и светиот великомаченик Димитриј Мироточив, кому му е посветен храмот што ги издава „Житијата на светиите“. 
Томот ги содржи житијата на светителите за месец октомври. Првото издание на „Житија на светиите“ излезе пред девет години, а последните два тома се во подготовка. Изданијата ги подготвија протопрезвитер Боро Милчев и протопрезвитера Богдина Милчева, во издание на храмот „Св. Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив“, Струмица.


***

Како да ве наречеме, Светии?

Херувими? – зашто на вас почива Христос.

Серафими? – зашто непрестајно Го прославувате.

Ангели? – зашто го победивте телесното.

Сили? – зашто вршите чудеса.

Многубројни се вашите имиња, но уште помногубројни се вашите дарби – како да ве наречеме, Светии...

Вие сте светлината на светот – беспрекорни и чисти, непорочни чеда Божји. Вашите патеки се како блескав светилник, кој сè повеќе и повеќе блеска...

Вие сте солта на земјата – го заштитувате светот од пропаст и гнилежност, ги лекувате неговите многубројни рани. Вие сте птици небесни, кои се издигнале високо над суетата, гревот и порокот.

Вие сте како роса од Господа – ги освежувате душите истоштени од гревовната пот; како пролетен дожд по тревата ги напојувате исушените човечки срца; како извори, чии води не секнуваат, ја згаснувате духовната жед на измачените.

Вие се издигате како кедри ливански – миризливи и вечнозелени.

Вие сте како дрво крај водни потоци, кое го дава својот плод во свое време и чии лисја не венеат. При вас човечката душа се одмора во ладовина, се храни од вашите плодови и се наситува.

Вие сте најубавите по дух среде синовите човечки, постојано устремени кон Бога, плодовите на вашите дела се слатки и пријатни, ги исцелуваат нашите болести и несреќи.

Вие сте хероите на духот, ја извојувавте најголемата победа над гревот.

Вие сте Божји избраници, за Божја прослава.

Вие сте столбови во неракотворниот Божји храм, на кој е напишано името Божјо и името на Горниот Ерусалим.

На вашите добродетели се крепи светот, заради вас е поштеден, оти без вас би ја имал судбината на Содом и Гомор.

Вие сте сокровишта на Божјата благодат, од вас истекуваат реки и потоци, кои штедро се разлеваат по светот и ја гаснат жедта на оние што имаат потреба. Вие блескате како сафири, дијаманти и рубини, благомирисате како рози, јорговани, кринови и трендафили, вие сте несвенливи цветови и многуплодоносни гранки. Многубројни се вашите имиња, а уште помногубројни – вашите дарби.

Угодници на Пресвета Троица,

Кои сте поминале низ оган и вода,

Сте пострадале сесрдно за Христа,

Сте ги оросувале со чудеса краиштата на светот,

Достојно сте примиле слава од небесата и

Ликувате со небожителите,

Спомнете ги и оние кои го почитуваат вашиот спомен,

И молете се непрестајно за сите нас.

 

(извадок од предговорот)

 

Извор: МПЦ-ОА

e-mail- Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
или: о. Боро Милчев, тел. 071 213 000

 

 Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Многупати сум говорел дека живееме во карактеристично време. Не ги сакаме фанатизмот и апокалиптичниот дух во Црквата, ниту пак, да говориме дека живееме во последните времиња. За оној што живее...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

Љубoвта на хрстијанинoт, пак, би мeжeла да рeчe: “Ти, Гoспoди, ми даваш здравјe и тoа e дoбрo. Ти ја палиш свeтлината, пушташ дoждoви, сo грoм вoздухoт гo oсвeжуваш и тoа...

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

Вoдата и крвта гo прават тeлoтo, а духoт e дух. “Тeлoтo сака спрoтивни рабoти на духoт, а духoт – спрoтивни на тeлoтo” (Гал. 5:17), штo значи дeка нe сe eднo,...

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ    на нашиот свет отец Јован Златоуст

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ на нашиот свет отец Јован Златоуст

Христос се бори, а јас венец примам! Он војува против ѓаволот, а јас ја земам победата над ѓаволот! Он ја смачкува главата на змијата во вода, а јас како законски...

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

Нашиoт Гoспoд нeмал oбичај да збoрува прeувeличeнo. Ничии збoрoви вo свeтoт нe сe пooдмeрeни oд Нeгoвитe. Па кoга Oн вeли дeка бeз Нeгo нe мoжeмe да направимe ништo тoгаш тoа...

« »