логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

КАКВА СИЛА ИМА ПРОСКОМИДИЈАТА - вистински поучен настан

Еден Светогорски монах добил вест од Русија дека една негова познаничка починала. Тој земал просфора, влегол во олтарот и ја дал на еромонахот кој служел "Оче, спомени ја упокоената" и го кажал името.

Само што еромонахот ја зел просфората во левата рака, а копјето во десната, монахот десно од жртвеникот ја видел упокоената. Таа била така свртена за да може да ја види жртвата која за неа се принесува !
Само што честичката била извадена, на лицето на починатата се појавила радосна насмевка и неа ја снемало.

Еромонахот ја пружил кон рацете на монахот просфората, но монахот не можел да ја земе. Еромонахот прашал : "Што е со тебе ?" Монахот собирајќи сила, го кажал целото видение.

Сфаќате колку голема сила има проскомидијата, колку е таа важна за оние кои го напуштиле овој свет. Тие за себе веќе не можат да се молат, туку ги чекаат молитвите на блиските, роднините и пријателите.

Свештеник Николај Саров

 

Избор од ФБ на Жарко Илиевски

 

22.09.2018 лето Господово

 Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 541
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 846
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 814
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…