логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

РОДИТЕЛСКИ СОСТАНОК

Првото тромесечие во гимназија, ми беше невидена шамарчина. Од континуирано одличен ученик во основно училиште (во времето кога се повторуваа одделенија), првите оценки беа катастрофа. Два на еден за писмена работа по латински, еден на два за писмена работа по математика. Обете - со црвено пенкало заведени во дневникот. Нормално дека, по принципот одложение-спасение, дома не беа пријавени и нормално дека дојде времето суровата вистина да излезе на површина. Првиот родителски состанок. Во вторник во 17.00 часот.
Во понеделникот, му соопштив на татко ми дека треба да оди утредента на родителски. Сметав дека полесно и побезболно ќе го прими првичниот удар, а кога веќе ќе се врати дома - и онака ќе се отворат вратите од Пеколот. Стипе го извади тефтерот и почна да запишува:
- Кој клас си?
- Прво еден.
- Име и презиме на класната?
- Роксанда Самарџиќ.
- Што предава?
- Физика.
- Треба да очекувам некакво изненадаување?
- Не знам. Можеби.
- Добро. Јас ќе одам таму директно од работа.
Ми звучеше логично затоа што мојата гимназија „Јосип Броз Тито“ беше во близината на неговото работно место. Одеше пешки, секој ден, иако беше инвалид.
- А бре, Стипе! Што има да трошиш време. Одлично си е девојчето. И онака састанчиш секој ден, још родитељски ти је кусур. - се уфрла мајка ми во муабетот.
Ќе беше крајно лицемерно од мене да ја поддржам нејзината теза, иако ќе купев со тоа некој месец до полугодие да ја санирам колку-толку штетата. Се погледнавме со тато и се разбравме дека, сепак, ќе оди. Решено.
Тој вторник се развлече во најдолгиот ден. Не се помрднуваше оној проклет часовник. Пет. Почнал родителскиот. Пет и петнаесет. Пет и триесет. Ја слушам вратата од дворот како се затвора зад татко ми. Зар веќе?!? Сигурно го напуштил состанокот порано, разочаран од она што го чул. Драгица коментира додека ја отклучува влезната врата.
- Сигурно ме послушал, паметан човек. Нема што да се замара без потреба.
Стипе влегува и бесно ја фрла беретката на маса.
- Нема таму ни Самарџиќ, ни родителски состанок.
- Тато!?! Каде е таму?
- Во Корчагин, де. Пет минути пред пет бев таму.
Јас и Драга, на целата мака, прснавме да се смееме. Мислам дека тоа дополнително го разлути.
- Пас матер! Вие двете, ме влечете за нос?!?
Едвај, низ смеа, успеав да проговорам.
- Тато, Јосип Броз. Не Корчагин.
- Е па, од мене толку е со родителски. Ако сака мајка ти, нека иде. Не е битно каде учиш, битно е да научиш.  
Ја донесе Стипе конечната одлука. И со го одржа зборот. Како и секогаш. Со еден исклучок. Често пати го слушав како вели - Да догурам да го изведем малово на пат. Малово бев јас. Тој збор го прекрши. Не догура. Не доживеа да види дека, во четврта година, единицата по математика ја попрвив во петка. Почина на денешен ден, пред триесет и пет години. Уште недостасува.

 

9-ти декември 2017 год.

 

Избор од  фејсбук страната на :

Гордана Попсимонова

 

Друго:

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Февруари 14, 2019

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби, работилници, музеи. Го има во повеќе меѓународни антологии во Јапонија, Во 1990 година учествувал на Цетинскиот салон на современа ликовна уметност во Црна Гора, во музејот Миа…
Јануари 21, 2019

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало за 900 милијарди долари, или по 2,5 милијарди долари на ден. Ова е раст од 12% на богатството на најбогатите луѓе, додека за истиот период најсиромашниот дел од светската…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 112
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Јан 04, 2019 Интервју 232
Или секој народ и секоја држава треба да имаат своја самостојна црква, или ниту еден…

Просветител и апостол на македонизмот

Светиклиментовото дело како основоположник на македонската просветителска и духовна…

Беседи

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Многупати сум говорел дека живееме во карактеристично време. Не ги сакаме фанатизмот и апокалиптичниот дух во Црквата, ниту пак, да говориме дека живееме во последните времиња. За оној што живее...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

Љубoвта на хрстијанинoт, пак, би мeжeла да рeчe: “Ти, Гoспoди, ми даваш здравјe и тoа e дoбрo. Ти ја палиш свeтлината, пушташ дoждoви, сo грoм вoздухoт гo oсвeжуваш и тoа...

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

Вoдата и крвта гo прават тeлoтo, а духoт e дух. “Тeлoтo сака спрoтивни рабoти на духoт, а духoт – спрoтивни на тeлoтo” (Гал. 5:17), штo значи дeка нe сe eднo,...

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ    на нашиот свет отец Јован Златоуст

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ на нашиот свет отец Јован Златоуст

Христос се бори, а јас венец примам! Он војува против ѓаволот, а јас ја земам победата над ѓаволот! Он ја смачкува главата на змијата во вода, а јас како законски...

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

Нашиoт Гoспoд нeмал oбичај да збoрува прeувeличeнo. Ничии збoрoви вo свeтoт нe сe пooдмeрeни oд Нeгoвитe. Па кoга Oн вeли дeка бeз Нeгo нe мoжeмe да направимe ништo тoгаш тoа...

« »