логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


КИНО МИЛЕНИУМ


Ова не е американски филм


Во киното Милениум од денеска љубителите на филмската уметност ќе можат да го проследат дебитантското дело на Сашо Павловски "Ова не е американски филм". Драмскиот текст е на Сашо Миленковски, а Павловски во соработка со чешкот сценарист Павеј Јех (декан на ФАМУ) го преработија во филмско сценарио.

Во филмот играат Сенко Велинов, Игор Ангелов, Славиша Каевски, Ѓорѓи Јолевски, Златко Митревски, Кај Еванс, Тони Наумовски и Никола Ристановски.

Овој акционен филм, којшто има две проекции, во 20.00 и 22.30 часот, е вистинско освежување на македонската филмска сцена и гарантирано ќе ја оправда споредбата со големите Гај Ричи и Тарантино, на чиј стил и припаѓа.Поуки од Светите Отци

krusevoexport