логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Оваа е икона на Мајката Божја (Знамение) која од морето ја донесоа 12 делфини на брегот на Сочи.

Обратете внимание на бројот на делфините, оти не биле два, не пет, туку 12 колку што беше бројот на учениците на нашиот Господ Исус Христос.

Делфините допливаа до брегот туркајќи нешто пред себе и тоа "нешто" го оставија на брегот и отпловија назад во морето.

Никој од луѓето на брегот не пројави интерес за да види што оставија делфините на брегот освен една жена. Она што таа го виде беше старо парче дрво на кое имаше тиња, па откако со раката ја тргна тињата сфати дека станува збор за икона.

- Што има таму? - ја прашал нејзиниот маж без особен интерес оти во рацете не жената не видел ништо особено.
- Погледни, ова е икона на Мајката Божја...
Брачниот пар ја однел иконата во Москва и со нетрпение сакале да му го раскажат чудото на патријархот. Патријархот ја примил иконата со радост и ја сместил во олтарот каде и ден денеска стои во Патријаршијата.
Но, суштината на ова чудо не е во она каде таа сега се наоѓа туку во тоа дека преку делфините Бог на народот му ја подари сликата на Мајката Божја.

Извор: ФБ страна на Николај Филотеев

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 511
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 288
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 270
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…