логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Оваа е икона на Мајката Божја (Знамение) која од морето ја донесоа 12 делфини на брегот на Сочи.

Обратете внимание на бројот на делфините, оти не биле два, не пет, туку 12 колку што беше бројот на учениците на нашиот Господ Исус Христос.

Делфините допливаа до брегот туркајќи нешто пред себе и тоа "нешто" го оставија на брегот и отпловија назад во морето.

Никој од луѓето на брегот не пројави интерес за да види што оставија делфините на брегот освен една жена. Она што таа го виде беше старо парче дрво на кое имаше тиња, па откако со раката ја тргна тињата сфати дека станува збор за икона.

- Што има таму? - ја прашал нејзиниот маж без особен интерес оти во рацете не жената не видел ништо особено.
- Погледни, ова е икона на Мајката Божја...
Брачниот пар ја однел иконата во Москва и со нетрпение сакале да му го раскажат чудото на патријархот. Патријархот ја примил иконата со радост и ја сместил во олтарот каде и ден денеска стои во Патријаршијата.
Но, суштината на ова чудо не е во она каде таа сега се наоѓа туку во тоа дека преку делфините Бог на народот му ја подари сликата на Мајката Божја.

Извор: ФБ страна на Николај Филотеев

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…
Март 28, 2019

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е токсичен. Употребуван е во електронската индустрија и за изработка на стакло. Исто така е употребуван и во отров за глувци и инсектициди. Лорандит или талиумов арсеничен…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 153
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 163
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Фев 22, 2019 Литература 239
Foto
Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си…