логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Aleksandra.Romanova1.jpg

Некои жени мислат само на романтични идеали, а секојдневните свои обврски ги занемаруваат и не ја зацврстуваат со тоа семејната среќа. Често се случува кога и најнежната љубов загинува, причината за тоа е во безредието, немарноста, лошото управување со домаќинството.
 Жената е надарена со дарот на сочувство, деликатност, со умешност за вдахновување. Тоа ја прави слична на посланик Христов со мисија да ги олесни човечките страдања и маки.
 За секоја жена, главна обврска – тоа е устројувањето и водењето на нејзиниот дом. Таа треба да биде великодушна и добросрдечна. Жена, чие срце не се трогнува кога ќе види маки, која не се стреми да помогне, кога тоа е во нејзнините сили, е лишена од едно од најглавните женски квалитети, кои ја сочинуваат основата на женското естество. Вистинската жена ја дели со мажот тежината од неговите обврски. Што и да се случило со мажот во текот на денот, кога тој влегува во својот дом, тој треба да падне во атмосфера на љубов. Другите другари можат да го предадат, но преданоста на жената треба да биде неизменлива. Кога настапува мрак, и непријатности го обземаат мажот, преданите очи на жената гледаат на мажот, како ѕвезди на надежта, кои светат во темницата. Кога тој е сокрушен, нејзината насмевка му помага одново да најде сила, како сончев зрак што го распламтува изникнатиот цвет.
Со благослов од тивкото Небо,
При нас ангели слетуваат,
Кога од тага онемена,
Душата страда.
 Ако знаењето – е сила на мажите, тогаш мекоста – е сила на жените. Небото секогаш го благословува тој дом, кој живее за добро. Преданата жена му укажува на мажот најдлабока доверба. Таа од него ништо не сокрива. Таа не ги слуша восхитувачките зборови на другите, кои не може да му ги прераскаже нему. Таа го дели со него секое свое чувство, надеж, желба, секоја радост или огорчение. Кога се чувствува разочарано или оскрблено, таа може да претрпува искужение да најде сочувство, раскажувајќи им за своите грижи на блиските другари. Повеќе погубително ништо не може да биде, како за нејзините сопствени интереси, така и за востановувањето на мирот во домот. Тагите, за кои им се жалат на туѓите луѓе, остануваат незаздравувачки рани. Мудрата жена со никој нема да ја сподели својата тајна несреќа, освен со својот владика, зашто само тој може да ги израмни со трпение и љубов сите расправии и несогласувања.
 Љубовта открива во жената многу, што не гледаат туѓите очи. На нејзините недостатоци таа фрла вел и ги преобразува дури и најпростите нејзини црти.
 Според тоа, дека со времето во труд и обврски исчезнува зашеметувачката физичка убавина, се повеќе и повеќе треба да сјае убавината на душата, заменувајќи ја изгубената привлечност. Жената секогаш треба пред се да се грижи за тоа, да му се допаѓа на мажот, а не и уште на некој друг. Кога се само тие двајца, таа треба да изгледа уште подобро, а не да мава со раката на својата надворешност, ако не ја гледа никој друг. Наместо да биде жива и привлечна во друштво, а кога ќе остане сама, да паѓа во меланхолија и да молчи, жената треба секогаш да останува весела и привлечна и кога остануваат двајцата со мажот во својот тивок дом. И мажот, и жената треба да си го оддаваат еден на друг најдоброто од себеси. Нејзиниот голем интерес за сите негови работи и дела и нејзиниот мудар совет по било кое прашање го укрепуваат за исполнувањето на својте секојдневни обврски и го прават храбар за секоја битка. А мудроста и силата кои и се потребни за исполнување на светите обврски на жената, жената може да ги најде, обраќајќи Му се само на Бога.

 

(Продолжува)

 

Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

Друго:

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…
Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1482
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 936
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1187
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

Беседи

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Недела на сите Светии – едноставно не можеме а да не ги поврземе претходната и денешната беседа. Првата недела по Педесетница Црквата ја посветила на сите Светии, а светоста во...

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

« »