логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Христос Воскресна!

„Твоето воскресение, Христе Спасителе, ангелите на небесата го воспеваат, а нас на земјата удостој не со чисто срце да Те славиме“.

Сега се исполни сѐ со светлина, небото и земјата и адот; секоја твар нека се весели и радува. Се радува земјата, бидејќи се ослободи од проклетството за Адамовиот грев. Ликува небесата, бидејќи Оној што слезе на земјата, од адот ги ослободи оние кои таму се наоѓаа. Пеат ангелите, прославувајќи го Победителот на смртта Својот Творец, Кој сега го прославуваме. Сите созданија го прославуваат Господа, заедно со силите на природата. Нешто необично се случува по целиот свет. Свештената и спасителна ноќ, станува Голем  и Светлоносен Ден.

Сонцето игра со своите зраци, слично како што Свети Јован Претеча заигра во утробата, и го навестува од гробот Сонцето на Правдата. Сè се исполнува во Божја благодат, и се чувствува обновувањето на вселената. Го чувствува ли тоа нашето срце? Да, сите оние кои со вера и стравопочит ја прославуваат Свештената Пасха, со неискажлива радост и благодатен мир, им се исполнети нивните души. Далеку исчезнуваат сите таги и несреќи. Таинствено се предвкусува Божествената Трпеза, во идното вечно и славно Божјо Царство. Посакуваме, никогаш да не престанат тие блажени часови, за бесконечно да ги прославуваме ноќта и денот на Светата Пасха, и како апостолите на гората Тавор, да извикуваме: „Господи, добро ни е да бидеме овде!“ (Мат. 18, 4).


Но дали постојано и секогаш ние тоа го чувствуваме? Зарем не се случува, кога сите се радуваат, нашето срце да биде покриено со облак, а понекогаш и исполнето со тага? Многумина не разбираат зошто луѓето се радуваат. За тоа постои само една вистина: нашето срце е нечисто.

Ако ние сме се поколебале во верата, ако во нашата душа влегле сомнежи, ако сме отпаднале, или сме заминале од Црквата, – слично на јудејските првосвештеници, тогаш со тоа ние ја изгонуваме од себеси мислата за Воскреснатиот Христос, бидејќи страшно ни е Воскресението Христово. Ако сме направиле тешки гревови, и не изобличува совеста за неверност кон Христа и Неговите заповеди, – тогаш во нашето срце лежи камен, кој ја попречува радоста на Светлото Воскресение. Ако ние сме се внурнале во световните пороци, и ним сме им го оддале своето срце, – тогаш тоа нема да ја почувствува целосната радост. Особено, ако ние имаме омраза и презир кон ближните, ако ги осудуваме, или се превознесуваме, – тогаш не можеме да се радуваме со Воскреснатиот Господ. Тогаш во Денот на Воскресението или се сомневаме, или не веруваме, како Неговите непријатели, или подсознателно не сакаме со Него да се сретнеме.

Да ги отфрлиме од себеси сите сомнежи, и да принесеме покајание! Еден со друг да се прегрнеме, и на оние кои нè мразат да им речеме: „Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи, и на оние во гробовите живот им подари!“

Христос Воскресна!

Свети Јован Шангајски

Извор: http://pravlife.org

Преземено од: http://www.pppe.mk/2018/sveti-jovan-shangajski-propoved-na-pasha/

 

 Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 427
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 748
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 713
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

БEСEДА за трпeливиoт Јoв

БEСEДА за трпeливиoт Јoв

И дeнeс така сe случува какo и тoгаш: кoга ќe нè снајдe нeкoја бeда, нашитe сoсeди сe прават пoпамeтни и пoправeдни oд нас. Нo Сeмудриoт Бoг ги пуштил ситe oвиe...

Архимандрит Партениј Бигорски: Благодарноста – пат кон милосрдието

Архимандрит Партениј Бигорски: Благодарноста – пат кон милосрдието

Да се трудиме, мили мои, да бидеме благодарни и милосрдни, та и ние да најдеме милост пред Господа. А за благодарност има безброј причини, нема човек кој нема за што...

БEСEДА за двата свeта

БEСEДА за двата свeта

Штo сака Бoг, браќа, тoа и гo oткрива на луѓeтo, а штo нe сака Oн, тoа oстанува нeoткриeнo. Бoгoвидeцoт Мoјсeј ништo нe мoжeл да рeчe пoвeќe за нeбoтo, oсвeн самo...

Митрополит Американско-канадски Методиј: КАМБАНИТЕ БИЈАТ ЗА СИРОМАСИТЕ

Митрополит Американско-канадски Методиј: КАМБАНИТЕ БИЈАТ ЗА СИРОМАСИТЕ

Фреската од Сикстинската капела на која Микаланџело го изобрази создавањето на Адам, првиот допир на Бога и човекот, е прекрасна метафора за дарот на животот кој има божествен происход и...

БEСEДА за раздeлувањeтo на службата и звањeтo

БEСEДА за раздeлувањeтo на службата и звањeтo

Какo штo вo чoвeчкoтo тeлo разнитe oргани имаат различни служби, нo ситe дeјствуваат вo хармoнија за дoбрoтo на цeлoтo тeлo, така Гoспoд вoстанoвил и вo Црквата, кoја e Нeгoвo тeлo,...

о.Горан Стојчевски: Благодатта на нашиот Господ Исус Христос, љубовта на Бога Отца и заедницата на Светиот Дух да биде со сите нас

о.Горан Стојчевски: Благодатта на нашиот Господ Исус Христос, љубовта на Бога Отца и заедницата на Светиот Дух да биде со сите нас

Делата Апостолски сеуште ми се живо четиво, не само како почеток на историскиот пат на Црквата Христова во светот и неговото прибирање во лоното на Авраама, и личносен подвиг кој...

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

По Христовото воскресение и по слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, апостол Матеј, заедно со апостолите, го проповедал Евангелието во Ерусалим, потоа заминал во Абисинија, па преку Арабија и Персија...

Божествена Литургија во храмот на св.Јован Крстител, н.Капиштец,Скопје (27.11.2018)

Божествена Литургија во храмот на св.Јован Крстител, н.Капиштец,Скопје (27.11.2018)

Додека Филип проникнуваше со таква љубов кон Месијата, славниот Месија, Христос, дојде во Галилеја и го најде Филипа и му рече: "Дојди по Мене" (Јован 1: 43). - Оваа покана...

ереј Игор Острески: ДВАЕСЕТ И ПЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

ереј Игор Острески: ДВАЕСЕТ И ПЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 „ А кој е мојот ближен?“. Многу христијани не знаат кој е нивниот ближен. Под ближен се подразбираат сите луѓе, од сите раси, од сите народности, од целиот свет. Сите...

« »