логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Makrina.nov2.jpg

Една од најзабеганите философски теми на сите времиња се отвора со прашањето: имаме ли право на избор, ако сме условени уште од самото раѓање со тоа што не ги одбираме, туку „им паѓаме од небо“ (во буквална, но и во преносна смисла)на родителите, на бојата на кожата, на националноста, државноста и на крајот на краиштата, а без претензии  за премавнување на контекстот, и на - планетава? Предодреденост или слобода на избор?
 Кој (или што)одредува како хромозомот икс, ќе се подреди во однос на ипсилон... во најголем број случаи, посилниот дел од човештвото навива за „син“, и покрај тоа што признава (машки)дека се работи за лотарија во која секогаш добивката е Живот-от, без оглед на хормоналните варијации на тема ПОЛ... Една жена којашто вришти од болка на породилното столче, сигурно дека би имала да наброи барем десетина приговори за начинот на испорака во светов, и тоа не толку од гинеколошки, колку од чисто техничко-технолошки аспект, сакајќи со тоа да ги побие нашите наводи за паѓањето и небото!  Или евентуално, ако  е доволно луцидна,  да ја согледа сопствената утроба како тобоган преку кој од еден, човештвото се стркалува во Друг свет... А во тој „друг свет“, освен бебето, истрчува и валканата вода на политиката... Така што бебињата уште во утробата се предодредени да бидат гласачи. Постојат и исклучоци коишто навреме си прибавуваат азил во посредени татковини, но само колку да го потврдат правилото. Дека еднаш слобода- засекогаш слобода! А за оние, жителите на платоновата пештера, виртуелна реалност или кат погоре до кој се нема пристап...

Како и да е, граѓаните на РМ деновиве се ставени пред уште еден избор: политички, треба да се одберат луѓето што ќе владеат со гласачкото тело, оние што избираат.  И не толку срамежливо, во пропагандниот материјал на одредени партии, се подметнуваат  симболите на Црквата, сакајќи со тоа да се придобијат гласовите барем на оние коишто себеси се сметаат за верници. Во ваквата измешаност на нивоата, згора на сè, во „народот“ се провлекува збунката,  „на чија страна е Црквата“!  На кого ќе падне одговорноста за оваа забуна? За среќа, во време на глобализација и интернетизација на човештвото станува сè потешко да се манипулира со мнението на луѓето. Во прилог на тоа, Црквата не е од овој свет! Во Неа дише Духот на апсолутната слобода и немање ништо заедничко со какво било овоземно условување... И заради нејзината мистична димензија, таа е едновремено секаде и никаде, (не) можејќи да биде лево, десно, во центар или периферно, истовремено! Никогаш на позиција на сила, туку секогаш тивко сведоштво за Христовото присуство сега и овде, во која било епоха, во која било средина, на секоја страна...Во нејзината отворена прегратка за целото човештво, таа самата е укинување на границите воопшто! Таа е обединување во нешто НАД!
Овој образец на постоење треба да го искористи македонскиот народ за да ја надмине моментната состојба на меѓусебна внатрешна поделеност којашто претставува голгота, своевидна распнатост на народното битие. Секој што ја користи политиката (и нејзините средства) за да го продлабочи распетието, забива клинец повеќе во Телото Христово. Секој политичар нека се стави во кожата на својот Непријател, и Христа ради нека ја преобразува омразата во љубов! И секое парче од целината кога ќе гласа за себеси, најпрво нека ја заокружи Целината!
И нека победи Господ во име на сите!Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1097
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1664
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1098
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА  за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »