логоFacebookTwitterYouTubeeMailЗдодевност прва

Во минатиот понеделник (или во вторникот) објавија дека во недела ќе се намалат температурите за 5-6 степени. Ќе дувнел ветер од север... Во саботата во 19.30 седнав на тераса, чекајќи го настанот. Почна да дува во 20.00. Што ти е метеорологија!
Станува здодевно... Не може ни ветре да те изненади. Однапред знаеш кога ќе дувне, кога ќе паднат првите капки дожд... А порано! Одиш на кино, времето тивко, ведро... Излегуваш од кино-салата по час и половина, а надвор – истура дожд. Стоиш под стреа додека не преврне, изненаден, а сепак – да видиш чудо – не ти е здодевно.

Здодевност втора

Поминаа Петровите пости. Посен кашкавал, посна паштета, посна урда... Има ли нешто мрсно во маркетите, човек со мерак да падне во искушение? Вака, сè можеш да јадеш и ништо (мрсно) не може да те изненади... Не е интересно. Не е искушенички. Постот станува здодевно посен.
Златни времиња кога за време на постот јадевме леб и мармалад....

Здодевност трета

Како студент, купував дневно по 4-5 цигари. Кибрит не купував. (Тогаш немаше запалки на плин, само на бензин.) Стојам на улица и чекам да помине некој со цигара во уста. „Ве молам, да запалам...“ Човекот ја вади цигарата од устата, јас припалувам, и се разделувам од ближниот исполнет со зачадена благодарност...
Годинава во Македонија донесоа од Благодатниот оган. Се рашири меѓу верниците со брзина на светлина. Сега малку-малку, па одам по комшии и пријатели. „Да не ви гори уште благодатниот оган? Ми изгасна кандилото.“ Каква негрижа! А, да не е од здодевност? Ни здодеал Благодатниот оган – не сме навикнале да внимаваме на светиња подолго од 24 часа...

Здодевност X-та (ова Х е икс, а не римско 10)

Слушам вести. Синот си го убил татка си (или беше обратно?) со секира. По некоја недела, слична вест... Станува тривијално. Барем да кажат дали отепаниот е отепан со тапата или со острата страна од секирата!
Па вести за некои педофилии, родосквернавења, инцести... А портпаролот на МВР рутински стручно објаснува кој-како-каде-зошто. Сум забележал дека двапати досега на такви вести сум се проѕевнал. Да не е од здодевност? Недај Боже...Па, за живот и смрт се известува!? Или, пак, животот и смртта веќе станале здодевни?

Здодевност С (ова С е Ц на латиница, само што не е Ц, туку е 100)

Веќе е здодевно да се зборува за светската рецесија. Затоа нема да ви здодевам со причините и со последиците на рецесијата. Само ќе напоменам две работи.
Како прво, зошто сме толку изненадени што доаѓа до рецесија во овој паднат свет? Треба да сме изненадени кога ни оди  добро!
Како второ, би сакал да истакнам еден проблем којшто е поврзан со рецесијата. Американската влада одобрила cca 1000 милијарди долари за излез од рецесијата. Без притоа да спомене како ќе се избројат тие силни пари. Ако се во апоени од 1000 долари, ќе треба да се избројат милијарда новчаници! Знам дека има автомати за броење, ама, сепак, нема ли да стане здодевно да изброиш една милијарда новчаници...
Добро е што нашата влада вели дека не сме во рецесија. Замислете – недај Боже – да сме во рецесија и владата да мора да одобри некоја милијарда долари за излез од кризата? Мислам дека во Народна банка имаме долари во апоени по 50, максимум по 100 долари. Тоа се десетина-дваесет милиони новчаници! Какви сме, ќе ни здодее броењето по првата десетилјадита новчаница....
Ништо интересно нема во рецесијата. Чист дестилат на здодевност.

Svetii..jpg

Здодевност n-та

За градиме-не градиме црква на плоштадот во Скопје, е веќе банално да се зборува. Никој веќе не го интересира самата црква, туку нејзината конкурентка – џамијата... (заборавив како ја викаа). А, згора на тоа, колку повеќе цркви имаме, толку е поголема опасноста да ни се обрати некој од ангелите на црквите и да нè искара. Затоа, да си седиме мадро, доста ни се и овие 5-6 цркви во градов...

Ја препрочитав внимателно Апокалипсата. Нешто не стекнав впечаток дека на луѓето во предапокалиптичното време им е здодевно. Добро е. Тоа е знак дека сме далеку од Апокалипсата. (Испаѓа – поарно во рецесија, одошто во апокалиптика.)

Не ме загрижува што ми е здодевно во овој паднат свет. Но, што ако ми здодее во Небесниот свет (седно дали во адот или во неговиот антипод)? Замислувам како му се обраќам на дежурниот во адот: „Може ли да земам слободен викенд. Ќе одам ден-два во Рајот“. А тој вели: „Што е, веќе ти здодеа?“

Просто човек да се запраша: Што е полошо – да располагаш со слободна волја, или со можноста да ти стане здодевно?

 

Автор: д-р Драган Михајловиќ

 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1097
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1664
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1098
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА  за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »