логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Кога септември ќе заврши
Барајќи сенка

Барајќи сенка цело лето, секој на своја страна, на триста огни изгоревме. И, еве дојде и летото циганско. Изгледа ќе потрае.Конечно заврши летниот распуст. И за учениците,  и за студентите,  и за мене. И како за почеток на новата учебна година, еве ме назад со вообичаениот писмен состав за учениците на тема "Како го поминав летниот распуст'', а бидејќи се зборува за цели три месеци, одиме со последниот школски час.

Насекаде радосно се огласи последното училишно ѕвонче.

Ова ѕвонче сепак се разликуваше од она во наше време. Ние ги фрлавме книгите, ги земавме точаците и брзавме на езеро. Денешниве деца дури после последниот час ги земаат во рака книгите. Некое екстерно полагаат. Загреваат столици учејќи. Професорите се потат да не ги навјаса некоја казна во разликата на оценките, па да немаат пари да се разладат негде на одмор. Родителите се топеа како сладолед паднат на асфалт да не им се збунат децата со тестот, па да не можат потоа да изберат соодветна професија кога ќе дојде време.

И така почнаа летните жештини.

Политичарите кои се секогаш во право, па дури и кога цел народ мрчи, од ученик до работник и безработник, (исклучок се пензионерите поради нивните придобивки од актуелниве) против нивните одлуки и закони, добив впечаток дека за првпат навистина се во право.

Убаво звучи кога ќе чуеш како политичарите се согласуваат со некоја друга фела. Кога имаат ист став. Ете пред почетокот на летото, на пример, се согласија со метеоролозите. И тие, и тие, најавија жешко лето.

И беше жешко до душа, а јас не знам дали беше жешко од загреаните ученички столови.

После така најавените жештини од двете фели, ни требаше одмор на сите. А одморот според некои толкувања значи промена на секојдневни обврски, а не само одење на море. Па така луѓето не сакаа да работат и согласно со погоре споменатото толкување за поимот одмор, си кампуваа. Кој пред Влада, кој пред Собрание, кој на море, кој на планина, кој во земјава, кој во странство, кој во бегство и граничен логор...

И далечината на местото за одмор оваа година беше пропорционална со цената на очилата.

Кој поскапи очила носи, тој е подалеку од очите на оние кои не само што немаат за наочари, туку ни вода во очите немаат бидејќи проплакале од немаштија. Ама сепак, не местото, туку она што нè потсетува на некое место може да нè усреќи на одморот.

Може на пример да си во Жена парк, ама скапиот сладолед да те направи да се чувствуваш како на море, или во најмала рака како во Дојран. Се пржеа луѓе и на Илинденска чекајќи резултати од Пржино. Договорот им ја расипа идилата, и сите пред време го завршија летувањето и се вратија на своите секојдневни обврски. (Не можеа да се вратат на работа оти и онака ја немаат.)

Имаше и такви кои имаа среќа да се покрај високи карпи, а и да се од град покрај вода, па си скокаа од бетонските карпи и си правеа фотосесија,  се возеа со мала езерска јахта.

И в црква беше жешко лето. Полека но сигурно, се подготвуваме за преговори. Ама ќе почекаме есен.

Жешко прежешко беше и на блискиот Исток, па стотици илјади луѓе тргнаа на северозапад. Изгледа не чуле дека кај нас беше најавено жешко лето, па кутрите минуваа преку нашата територија. Не очекуваа дека и на нашите полицајци може да им удри сонцето во глава, па дека понекогаш ќе има и нељубезност од нивна страна.

Им дожеже изгледа и на новинарите, па слабо работеа летово, па си најдоа еден човек со магичен телефон во рака и го следеа по села и градови. Ништо не коментираа, само го снимаа човекот кој со телефончето решаваше илјадници проблеми.

И полека се ближеше денот кога требаше да залади, да си дојде се на свое место, да почне есента.

Малку порано од календарската, до душа. На 15 септември.

Едни помислија, дојде жената што барем на неколкумина ќе им овозможи да одат под сенка. Други помислија дека чипката е премногу летна гардероба, па човек така облечен, нема да може да суди човек со ладна глава.

И така започна циганското лето.

Изгледа ќе потрае.

Извор: http://off.net.mk/bavchi/pimen/barajkji-senka

 

Друго:

http://preminportal.com.mk/duhovnost-2/kolumna

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 136
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 317
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 189
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »