Skip to content
Премин Портал: Дома
Во Загреб прославен празникот на МПЦО "Св. Злата Мегленска (24.10.2011) Испечати Е-пошта

Stoni.sv.Zlata.jpg

Stoni.sv.Zlata.jpg

Света Злата Мегленска! Името Твое е Светителка и Бог те удостои со светителски венец на славата, зашто му остана верна на Бога и на твојој народ. Името Твое е Македонка, зашто го даде својот живот за својата Татковина Македонија.
Името Твое е Злата, зашто си златна "не само по името, туку и по богобојазливото срце".

Stoni.sv.Zlata.jpg

Со овие зборови парохискиот свештеник, протоереј Кирко Велински ја започна својата проповед на Божествената Литургија која беше одржана на 23. 10. оваа година, по повод патрон-празникот на МПЦО "Св. Злата Мегленска" Загреб.

Верниот народ ја прими Светата Тајна Причест.

Stoni.sv.Zlata.jpg

На Литургијата присуствуваа:Советникот при Амбасадата на Република Македонија во Република Хрватска, сите Претседатели на македонските клубови во Р. Хрватска, Претседателот на Советот на Македонците во Р. Хрватска, Пречасни Звонимир Секељ, помошни бискуп загрепски и Др. Звонимир Куречиќ, пребендар при Духовни стол, Каптол, Госп. Фрањо Дубровиќ, од Министерството за верски односи.

Stoni.sv.Zlata.jpg

Stoni.sv.Zlata.jpg

Stoni.sv.Zlata.jpg

Stoni.sv.Zlata.jpg  

Stoni.sv.Zlata.jpg

По духовната, следеше и телесна окрепа во дворот пред Црквата Св. Рок, каде што се одржуваат Литургиите на нашата Црковна Општина.

Од Загреб за Преминпортал: Стојанка Тежак

 

 
  Оставете Ваш коментар

Внеси коментар
  • Ве молиме внесениот коментар нека се однесува на објавата.
  • Коментарите со лични вербални напади нема да бидат објавени.
  • Не користите коментари за рекламирање на вашата страна. Истите ќе бидат избришани.
  • Само кликнете на *Refresh* копчето од вашиот прелистувач за нов безбедносен код.
Име:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Сакам да бидам известен/а по email за коментарите на оваа објава

 
Оцена од корисниците: / број на гласови: 7
од 1 до 5  
< Претходно   Следно >
Advertisement

Во продажба е новиот број на„ПРЕМИН“ (99/100)

За подвижничкиот живот во денешниот обезбожен свет (Современи предизвици и искушенија)

Архиепископ Лука. Професор по хирургија

Трисагиона, византиски напев

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

ПРЕБАРУВАЊЕ


ПреминПортал
Интернет

Online разговори

КОБНА УБАВИНА

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИ

Пријатели


Сè што е соединето со Бог, спасено е

Православен календар

16/12/2014 - вторник

Светиот пророк Софониј
Свети Јован Молчални
(Божикен пост)
(Разрешено на масло )

Православен календар за овој месец - МПЦ

Од Верскиот календар на МПЦ

Светиот пророк Софониј


Родум од гората Саварат, од племето Симеоново ... Повеќе...

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички


А и до ден денеска има значи и чудеса на неговиот гроб од каде се чувствува и благопријатна миризба низ воздухот, а по неговото упокојување во Господа, на неговиот гроб гледале светлина во вид на огнен столб. Повеќе...

Манастир Св. Арxангел Михаил- Берово

Св. Теофан Затворник - „Речник на христијанскиот практичен живот“ (4дел)


Христијанството не е учење туку живот. А самото негово учење влегува во животот како одреден образ, како поглед на сè што е и станува...
Повеќе...

Старец Пајсиј - Луѓе муви и луѓе пчели


Со самото неприфаќање и одбивање на доброто, мислат негативно и во животот ги гледаат само лошите страни. А оние другите, втората група, се токму тие што потсетуваат на пчелите, а чија главна особина им е потрагата по нешто слатко и пријатно на кое би слетале.Повеќе...

Правила на христијанскиот живот


Будејќи се од постелата, пред сé, спомни Го Бога, и на себе положи го знакот на крстот....
Повеќе...

Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле


...„Сметам, дека не треба да се држиме за тие грчки термини како автокефалност и автономија. Неопходно е да се создаде таков модел којшто е прифатлив за Македонската Црква..."
Повеќе...

Разговор со оптинскиот старец Илија

На духовниот живот треба да се поучуваме, и тоа е најважното учење во нашиот свет, без кое нашето општество е изгубено. Погледнете до што сe нe довело безбожието...
Повеќе...

Старец Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“


Кога тоа, човеку, толку години до сега сум поминал со калуѓери и со свештеници, а сум сретнал само еден калуѓер врз кого се забележуваше бесплатната благодат. Само еден калуѓер!...
Повеќе...

Нашиот однос кон духовникот или исповедникот


Да се биде христијанин, да се живее според Божјите заповеди денес е многу сложено доколку...
Повеќе...

Архим. Георгиј (Капсанис) - СМИРЕНИЕТО


Според Светите Отци, прва претпоставка за обожението е смирението...
br>Повеќе...

Академик Катица Ќулавкова: Доделувањето на одличјето ’Столен медал со Македонскиот крст’, на МПЦ


Зошто, дури и за нас, академици, стопанственици, универзитетски професори, сите претставници на секуларната матрица, е толку битна Македонската православна црква?
br>Повеќе...

Старец Јосиф Исихаст – Игумен Гаврил


Тој со своето мало монашко братство: Старец Ефрем Филотејски, старец Харалампиј Дионисијатски, Старец Јосиф Ватопедски, Старец Арсениј Спилеот Исихаст,...
Повеќе...

ТЕОЛОГИЈА НА ИСИХАЗМОТ


...Византиските монаси за првпат во Варлаам наишле на противник чие што оружје за напад бил еден доктринарен систем што ги минирал самите темели на исихастичката мистика...
Повеќе...

ИСКУШЕНИЈА И ЗАБЛУДИ


...Во молитвата човекот треба внимателно и трезвено да стражари над својот душевен живот, својата свест и слобода да ја подари на Бога, и пред Него да стои со покајание во срцето...
Повеќе...

Преподобен Андреј Рубљов


... Уметноста на св.Андреј Рубљов е комбинација на две традиции: средновековниот манастирски аскетизам и класичната хармонија на византиското сликарство. Ликовите на неговите икони и фрески се секогаш спокојни...
Повеќе...

Православни Цркви во светот


...„The Portaitissa, or Keeper of the Gate, icon is from the monastery of Iviron on Mt. Athos.
Повеќе...

За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат


...Сето ова мое размислување произлегува од безбројните примери на Христовото сведоштво на кротоста и долготрпеливоста кои ги среќаваме во Евангелието и Новиот Завет, како завет на љубота. Кој не верува нека провери и нека се увери...
Повеќе...

„Ти Си Бог Кој прави чуда!“


Чуда...зошто се сомневаме во нив кога знаеме дека се значаен дел од нашето Православно Христијанско наследство? ...
Повеќе...

Свети Нил Мироточив- ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА


..Тогаш христијанскиот морал и преданието ќе се изменат. Меѓу луѓето ќе ги снема скромноста и целомудрието, а ќе зацари блудот и распуштеноста...
Повеќе...