Skip to content
Премин Портал: Дома arrow Архива arrow Вести од овој месец arrow НОВИ ИЗДАНИЈА ОД БИБЛИОТЕКАТА СВ. ГАВРИЛ ЛЕСНОВСКИ! (21.11.2013)
НОВИ ИЗДАНИЈА ОД БИБЛИОТЕКАТА СВ. ГАВРИЛ ЛЕСНОВСКИ! (21.11.2013) Испечати Е-пошта

 

 

По извесна пауза, светлината на денот ја видоа уште три нови изданија од Библиотеката Св. Гаврил Лесновски, кои се надеваме дека барем малку ќе ја задоволат и угаснат духовната жед на сите наши православни верници, во ова време на опаѓање на верата и побожноста, кога има сѐ поголема потреба од медоточивите поуки и совети на современите духоносни старци и подвижници, кои и денес ни сведочат дека Божјата благодат сѐ уште дејствува и преобразува човечки души во нашата Света Православна Црква, која ќе постои и опстојува со своите светии до крајот на времето и вратите на пеколот нема да ја надвладеат.

Книга 9:

ГОСПОДИ, ОЧИСТИ ГИ МОИТЕ ГРЕВОВИ – Практичен прирачник за Светата Тајна Покајание и Исповед (Зборник – Поуки за покајанието од Светите Отци, Архимандрит Јован Крестјанкин, Схиигумен Сава Псково-Печерски, Старец Филотеј Зервакос, Игумен Никон Воробјов, Св. Лука Војно-Јасенецки, Архимандрит Рафаил Карелин); 2013, стр. 160; ЦЕНА: 150 ден.

Книга 10:

Старец Ефрем Филотејски – ДУХОВНО-ОТЕЧКИ ПОУКИ (Старец Ефрем, духовен син на старец Јосиф Исихаст, обновител на општежителниот манастир Филотеј на Света Гора Атонска, еден од најголемите живи современи духовници, учител на умно-срдечната молитва и на внатрешниот пат на покајното самоспознание, во оваа книга со совети им дарува светлина на богопознанието на сите кои се жедни за Божјата вистина и правда); 2013; стр. 288; ЦЕНА 250 ден.

Книга 11:

Архимандрит Рафаил Карелин – КАКО ДА ЖИВЕЕМЕ ВО ХРИСТА (Поуки за верата, за довербата во Бога, за духовниот отец, за молитвата и постот кај денешните христијани, за почитувањето на светиите и за многу други основни поими од православниот духовен живот); 2013; стр. 196; ЦЕНА 150 ден.


Сите нови книги, како и другите досега издадени, можете уште веднаш да ги порачате по e-mail. За повеќе информации видете во „порачка на книги“.

 

Извор: Брегалничка епархија
  Коментари (6)
1. Пратено од Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете , на 22-11-2013 08:56
Slava na milosta Bozja! Knigite navistina se duhoven izvor koj ja gasne nasata duhovna zed. Golema blagodarnost do manastirot Sv Gavril Lesnovski koj so izdavanjeto na vakvi dushepolezni knigi ni pomaga polesno da gi nadmineme preckite na patot kon Nebesnoto Carstvo.
2. Пратено од Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете , на 22-11-2013 14:20
Da navistina knigite se dusepolezni i ce pomognat na mnogumina da si ja smirat dusta, da se potkrepat vo stradanjata i cvrsto da cekorat na patot kon spasenieto.
3. Пратено од hristijanka, на 23-11-2013 08:27
Blazhen e onoj,koj chita,koj se zdobil so mudrost, i toj, shto spechalil razum.Koj ja saka poukata, go saka i znaenjeto,a koj ne vodi grizha za slovoto, toj si shteti.
4. Пратено од Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете , на 23-11-2013 09:08
Sekoja cest i pofalbi za bratstvoto na manastirot Sv.Gavril Lesnovski i Arhangel Mihail i igumenot Otec Damaskin na idejata,organizacijata i vlozeniot trud vo podgotovkata i izdavanjeto na ovaa serija knigi za pouka i zbogatuvanje na hristijanskata literatura na makedonski jazik.
5. Пратено од Јоана, на 23-11-2013 09:53
Со Божја помош, уште со многу изданија нека не` израдуваат од Лесновската библиотека,изданија кои би ја угаснале нашата духовната жед. 
Ти благодариме Господи што ја имаме оваа света обител,братство кое се грижи за спасението на нашите души.
6. Пратено од Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете , на 26-11-2013 14:10
Jas gi poglednav knigite (ima izvadoci) na nivniot sajt na Bregalnicka eparhija i navistina se preubavi, mislam deka covek treba da gi ima pokraj sebe. Pa im preporacuvam na site verni dusi da poglednat tamu i da si go stoplat srceto, nema da zazalat. A do manastirot Sveti Gavril Lesnovski golema blagodarnost i da prodolzat ponatamu so ova spasonosno delo

Внеси коментар
  • Ве молиме внесениот коментар нека се однесува на објавата.
  • Коментарите со лични вербални напади нема да бидат објавени.
  • Не користите коментари за рекламирање на вашата страна. Истите ќе бидат избришани.
  • Само кликнете на *Refresh* копчето од вашиот прелистувач за нов безбедносен код.
Име:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Сакам да бидам известен/а по email за коментарите на оваа објава

 
Оцена од корисниците: / број на гласови: 12
од 1 до 5  
< Претходно   Следно >
Advertisement

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

Online разговори

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИСè што е соединето со Бог, спасено е

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички


А и до ден денеска има значи и чудеса на неговиот гроб од каде се чувствува и благопријатна миризба низ воздухот, а по неговото упокојување во Господа, на неговиот гроб гледале светлина во вид на огнен столб. Повеќе...

Манастир Св. Арxангел Михаил- Берово

Св. Теофан Затворник - „Речник на христијанскиот практичен живот“ (4дел)


Христијанството не е учење туку живот. А самото негово учење влегува во животот како одреден образ, како поглед на сè што е и станува...
Повеќе...

Старец Пајсиј - Луѓе муви и луѓе пчели


Со самото неприфаќање и одбивање на доброто, мислат негативно и во животот ги гледаат само лошите страни. А оние другите, втората група, се токму тие што потсетуваат на пчелите, а чија главна особина им е потрагата по нешто слатко и пријатно на кое би слетале.Повеќе...

Правила на христијанскиот живот


Будејќи се од постелата, пред сé, спомни Го Бога, и на себе положи го знакот на крстот....
Повеќе...

Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле


...„Сметам, дека не треба да се држиме за тие грчки термини како автокефалност и автономија. Неопходно е да се создаде таков модел којшто е прифатлив за Македонската Црква..."
Повеќе...

Разговор со оптинскиот старец Илија

На духовниот живот треба да се поучуваме, и тоа е најважното учење во нашиот свет, без кое нашето општество е изгубено. Погледнете до што сe нe довело безбожието...
Повеќе...

Старец Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“


Кога тоа, човеку, толку години до сега сум поминал со калуѓери и со свештеници, а сум сретнал само еден калуѓер врз кого се забележуваше бесплатната благодат. Само еден калуѓер!...
Повеќе...

Нашиот однос кон духовникот или исповедникот


Да се биде христијанин, да се живее според Божјите заповеди денес е многу сложено доколку...
Повеќе...

Архим. Георгиј (Капсанис) - СМИРЕНИЕТО


Според Светите Отци, прва претпоставка за обожението е смирението...
br>Повеќе...

Академик Катица Ќулавкова: Доделувањето на одличјето ’Столен медал со Македонскиот крст’, на МПЦ


Зошто, дури и за нас, академици, стопанственици, универзитетски професори, сите претставници на секуларната матрица, е толку битна Македонската православна црква?
br>Повеќе...

Старец Јосиф Исихаст – Игумен Гаврил


Тој со своето мало монашко братство: Старец Ефрем Филотејски, старец Харалампиј Дионисијатски, Старец Јосиф Ватопедски, Старец Арсениј Спилеот Исихаст,...
Повеќе...

ТЕОЛОГИЈА НА ИСИХАЗМОТ


...Византиските монаси за првпат во Варлаам наишле на противник чие што оружје за напад бил еден доктринарен систем што ги минирал самите темели на исихастичката мистика...
Повеќе...

ИСКУШЕНИЈА И ЗАБЛУДИ


...Во молитвата човекот треба внимателно и трезвено да стражари над својот душевен живот, својата свест и слобода да ја подари на Бога, и пред Него да стои со покајание во срцето...
Повеќе...

Преподобен Андреј Рубљов


... Уметноста на св.Андреј Рубљов е комбинација на две традиции: средновековниот манастирски аскетизам и класичната хармонија на византиското сликарство. Ликовите на неговите икони и фрески се секогаш спокојни...
Повеќе...

Православни Цркви во светот


...„The Portaitissa, or Keeper of the Gate, icon is from the monastery of Iviron on Mt. Athos.
Повеќе...

За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат


...Сето ова мое размислување произлегува од безбројните примери на Христовото сведоштво на кротоста и долготрпеливоста кои ги среќаваме во Евангелието и Новиот Завет, како завет на љубота. Кој не верува нека провери и нека се увери...
Повеќе...

„Ти Си Бог Кој прави чуда!“


Чуда...зошто се сомневаме во нив кога знаеме дека се значаен дел од нашето Православно Христијанско наследство? ...
Повеќе...

Свети Нил Мироточив- ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА


..Тогаш христијанскиот морал и преданието ќе се изменат. Меѓу луѓето ќе ги снема скромноста и целомудрието, а ќе зацари блудот и распуштеноста...
Повеќе...